Sudaki Kurşun Miktarı Ne Kadar Olmalı?

0

Michigan’da yaşanan su krizinin ardından Amerika boyunca şehirlerdeki şebeke suyunun içilmesinin sağlığa zararlı olup olmadığı tartışılır hale geldi. Sudaki kurşun miktarı en fazla ne kadar olmalıydı? Bu sorunun şu ana kadar net bir cevabı maalesef bulunmuyor. USA Today tüm Amerika’yı kapsayacak çok büyük bir su kaynağı araştırması yürüttü. EPA kaynakları hala daha kurşun için güvenli bir limitin olmadığını belirtirken 0.015 mg/L kurşun miktarının içme suyu için bir limit teşkil edebileceğini vurguluyor. Fakat hala daha bu konu hakkındaki bilgiler net değil.

Bu soruyu cevaplamak neden bu kadar zor?

Genel olarak su, arıtma tesislerinden steril bir şekilde şebekeye verilir. Fakat evlere dağılım başladığın çok farklı boru sistemlerinden geçerek yoluna devam eder. Bu sistemlerin bazıları kurşun metali barındırabilir. Bir sistemin yüzde onluk bir kısmından alınan çesme suyu örnekleri 0.015 mg/L oranında kurşun metali barındırırsa müşteriler uyarılır ama özel olarak suyu içmemeleri söylenmez.

EPA kaynakları özellikle vücutları kurşun metaline duyarlı olan çocuklar ve hamile kadınlarda 0.04 mg/L miktarının çok tehlikeli olduğunu ve etkisini hemen gösterebileceğini vurguluyordu. Bu miktar daha sonra aşağıya çekilse de EPA kesin rakamların 2017’de açıklanacağını duyurdu.

Michigan’daki su krizi Amerika çapında suların incelenmesine işleminin başlatılmasını sağlamış oldu. The New York Times‘ın haberine göre Newark ve New Jersey’de bulunan bazı okullarda öğrenciler kurşun zehirlenmesine karşı kontrolden geçirilecek. Kontrolü yapacak okullar daha önce su sistemlerinde sınırın üstündeki bir oranda kurşun miktarına saptandığını belirtiyor.

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz