Sürücüsüz Minibüs Olli

0

3B baskı arabalarıyla ünlü Local Motors, geçtiğimiz günlerde IBM Watson IoT şirketleriyle tekrardan bir araya geldi. Amaçları 12 kişiye kadar yolcu taşıyabilen, kendi kendini süren, tamamen elektrik ile çalışan minibüs Olli’yi yaratmak. Yanlış duymadınız! Olli, yaratıcısı Edgar Sarmiento’nun ödüllü, küçük ve çok amaçlı tasarımı ile 3B baskı tekniği kullanılarak üretildi.

Olli, aşina olduğumuz klasik minibüsler gibi sadece yolcuları bir noktadan diğer noktaya taşımakla kalmıyor, onların sorularına cevap verip onlarla etkileşime girebiliyor. Bunu yaparken IBM’in yaratmış olduğu Watson teknoloji platformunu kullanıyor. Watson teknoloji platformu, günlük konuşma dili ile makine öğrenme becerilerini kullanarak çok büyük miktarlarda dağınık bilgiden işe yarar önseziler ortaya çıkarmaya yarıyor. Yani Olli; nasıl çalıştığını, yolcuların nereye gitmek isteyebileceği ya da o anda ne yaptığı gibi soruları Watson platformunu kullanarak cevaplayabiliyor. Yolculardan gelebilecek ‘’Yakınlarda Meksika yemekleri yapan bir restoran var mı?’’ gibi daha özel soruların yanı sıra hava durumunun nasıl olacağı gibi genel soruların yanıtlarını da verebilecek kabiliyette.

Olli yolcularıyla etkileşime girmek için Watson’ın geliştirdiği 4 adet API (Application Programming Interface – Uygulama Programlama Arayüzü) kullanıyor. Bunlar: Konuşmadan metine, metinden konuşmaya, Doğal Dil Sınıflandırma ve Varlık Çıkarımı. Olli bununla da kalmıyor üzerinde bulunan 30 adet sensörden gelen çevresel veriyi  bulut tabanlı hesaplama programlarıyla analiz edip toplanan verilerden de kendi kendine öğreniyor. Olli’nin üzerinde bulunan bu sensörler  yalnızca çevresel durumlar hakkında bilgi vermiyor ayrıca kendi kendine yol almasını da sağlıyor. Nesnelerin interneti (Internet of Things – IoT) kavramı Olli için de düşünülmüş; Olli kendisine bağlanan cihazlardan gelen verileri de kullanabiliyor.

Olli şimdilik sadece Washington DC caddelerinde ve Local Motors’un National Harbor Maryland’deki  tesislerinin yakınındaki bölgelerde kullanıldı. Birçok yeni Olli ise şirketin Phoenix’teki karargahında üretilmeye devam ediyor. Miami’deki yetkililer  Florida şehrinin güney kısımlarındaki yolcuları taşımak için birkaç Olli’nin kullanılabileceği bir pilot projenin araştırmasını yapıyorlar. Belki Phoenix tesislerinde üretilen yeni Olli’lerden birkaçı bu proje için seçilebilir.

Tasarım ve etkileşim bakımından Olli, eğlenceli, güvenli, sürdürülebilir ve tabii ki çok sevimli bir seyahat sunmayı görev edinmiş.


Batuhan Şahin

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz