Vücudunuzun İçindeki Kamera

0

İçinizdeki organların fotoğrafını çekmek istediyseniz, şanslısınız bu isteğiniz gerçekleşebilir. Almanya’da yapılan bir çalışmada, Stuttgart Üniversitesi’ndeki bilim insanları, vücudunuza bir iğne yardımı ile enjekte edilebilecek incelikte yeni bir kamera geliştirdi.

Teknolojinin ve insanlığın gelişmişlik düzeyi artıkça, klasik lens sistemleri, üretimdeki sınırlamalardan dolayı büyüklük ve şekil açısından mikro düzeydeki detaylı taramalar için yetersiz kalmaktaydı. Bu sebeplere istinaden nano boyuttaki çoklu lens sistemlerinin üretimini beklemek kaçınılmaz görünüyordu. Stuttgart Üniversitesi’nde femtosecond direct laser writing system (saniyenin katrilyonda biri atımla çalışan lazer yazma sistemi) olarak adlandırılan bir sistem kullanılarak, 3B yazıcıda fiber optik bir kablonun ucunda iki saç teli kalınlığında ve tuz taneciğinden büyük olmayan üç parçalı bir lens üretildi. Araştırmacılar, bu cihazın daha önce iç tarafı fotoğraflanamayan organlara ve hata beyne bile gönderilebileceğini iddia ediyor ve bu gelişmenin yeni nesil endoskopi aletlerinin önünü açabileceğini söylüyorlar.

Kamera vücuda girdikten sonra, kendisinden 3 mm uzaktaki dokunun yüksek kalitede görüntüsünü alabiliyor. Şimdiye kadar bu kalitede ve incelikte lens yapmak imkânsızken, araştırmacılar birkaç saat gibi kısa bir sürede bu boyutta bir kamerayı tasarlayıp ürettiklerini ve hatta test ettiklerini iddia ediyor.

Nano boyuttaki kameranın gizli güvenlik sistemleri ve mikro-robotları izleme gibi hassas işlerde de kullanım alanı bulabileceği düşünülüyor.

Kameranın geliştirilme süreci Nature Photonics dergisinde detaylı olarak anlatılmış.

Fiber optik kabloya yerleştirilmiş 3B basılmış mikro lens ve insan saçı

Musa Tartık

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz