Tablette Oyun Oynamak, Sakinleştirici İlaçlar Kadar Yatıştırıcı

0

6660077207_85e6cf9327_b

Çocukları çok hareketliyse, ebeveynlerin en yaygın taktiklerinden biri onları bir ekranın önüne oturtmaktır. Bu yöntemin bir hayli işe yaradığı ve çocuklar için yatıştırıcı bir ilaçtan çok daha iyi olduğu ortaya çıktı, ameliyathanelerde bile.

4-10 yaş arası çocukları ameliyata girmeden önce değerlendirmek amacıyla, araştırmacılar gruplardan birine ön-anestezi gerginliğini yatıştırmak için sakinleştirici ilaç (midazolam) verdiler. Diğer gruptaki gergin çocuklara ise, yaşlarına uygun bir tablet oyunu açtılar. 2 bağımsız psikolog çocukların gerginliğini gözlemlemek için 4 spesifik an belirledi; hastaneye ulaştıkları an, ebeveynlerinden ayrılırken, işlem esnasında ve anestezi sonrası bakım ünitesinde. Ayrıca kaç ebeveynin çıldırıyor olduğunu ve hemşirelerin yatıştırıcı ilaçlar ve anestezinin kalitesinden ne kadar memnun kaldığını da gözlemlediler.

Dr. Dominique Chassard ve takım arkadaşları araştırmalarını Hong Kong’ta gerçekleştirilen Dünya Anestezi Uzmanları kongresinde sundular.

Bu olaya dahil olan herkes (çocuklar, ebeveynler ve hemşireler) midazolam yerine tabletle dikkat dağıtma yöntemini tercih edeceğini belirtti. Sinirleri farmakolojik olmayan alternatif bir yolla sakinleştirmek, operasyon zorluklarının üstesinden gelmenin daha kolay bir yolu.


Barış Orak

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz