Tüyleri Çıkan Fare Derisi Laboratuvarda Üretildi !

0

Deri yanığı olan biri söz konusu olduğunda bilim insanlarının isteği yanmış deri yerine yenisini üretip zarar görmüş olan parçayla değiştirmek. Fakat şu ana kadar üretilebilen deriler normal olanlarla karşılaştırıldığında çok az fonksiyonu yerine getirebiliyordu.

Japonya’da çalışmalarını sürdüren bir ekip yetişkin bir farenin diş etinden alınan kök hücrelerden tam fonksiyonlu deri üretmeyi başardı. Bu derinin tıpkı normal bir deri gibi üzerinde tüyler çıkabiliyor ve cildi sağlıklı tutan yağı salgılayan bir yağ bezi de bulunuyor. Araştırma ekibi deri yanığı olan ve deri hastalığına sahip olan kişilerin derilerinin yenilenmesi için üretilen yeni deriyi kullanılabileceğini hatta ileride kozmetik deneylerin de bunlar üzerinde yapılabileceğini tahmin ediyor.

Bilim insanları üretim aşamasında farelerin diş etlerinde aldıkları hücreleri uyararak vücuttaki bütün hücre tiplerine dönüşebilen pluripotent hücrelere dönüştürdüler. Fakat bunları daha sonra deri hücrelerine dönüştürmeye çalışmadılar. Embriyonun oluşumunda ortaya çıkan hücre kümesinin içinde büyümesini sağladılar.

Bu hücre kümesi bağışıklık hastalığı olan farelere aktarıldığında farklılaşarak deri hücresine dönüştü. Araştırmacılar daha sonra bunları kürksüz farelerdeki sinir hücrelerinin ve tüy diplerindeki kasların da yer aldığı dokuya aktardıklarında bağışıklık sistemi bu yeni hücreleri reddetmedi.

Yeni tekniğin insanlarda da uygulanabilmesi için daha önümüzde bir kaç yıl var. Fakat araştırmacılar tekniği insanlarda denemeden önce fareler üzerinde daha çok deney yapmak istiyor. Fakat Japonya’da bulunan RIKEN Gelişimsel Biyoloji Araştırma Merkezi’nde görevli olan çalışmanın baş yazarı Takashi Tsuji oldukça umutlu. Tsuji basın toplantısında şunları söyledi:

“Nakil edilebilecek gerçek organları laboratuvar ortamında yaratmaya oldukça yaklaşmış durumdayız. Ek olarak bu yöntemle üretilen dokular kimyasalların hayvanlar üzerinde denenmesine alternatif olarak kullanılabilir.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz