Yeni Beşgen Elmaslar Çok Sert, Çok Hafif ve İletken Olabilir

0
Susumu Okada

Neredeyse bir elmas kadar sert fakat ondan daha hafif olup da elektrik geçirebilen şey nedir? Bir beşgen elmastır. Karbon atomlarının meydana getirdiği bu kristal dizilimi, çoğunlukla beşgenlerden oluşuyor.

Bu beşgen elmaslar henüz mevcut değil; sadece bilgisayar canlandırmalarında oluşturulmuşlar. Fakat bir beşgen elmas yapılabilirse, bu elmasın bazı faydalı özellikleri olabilir.

Karbon, periyodik tablodaki en değişken elementlerden biri. Her karbon atomu, başka dört taneye kadar karbon atomuyla bağ kurabildiğinden; karbon elementi çok sert elmas, yarı iletken grafen ve halat benzeri nanotüpler gibi farklı özellikler barındıran karmaşık dizilimler oluşturabiliyor.

Karbonun sürekli yeni dizilimleri veya alotropları keşfediliyor. Samara Karbon Alatrop Veritabanı’na göre, şu an 1.000 kadar farklı tür biliniyor.

Japonya’daki Tsukuba Üniversitesi’nde yoğunlaşmış madde fizikçisi ve geçen hafta Physcial Review Letters bülteninde yayınlanan bir makalenin eş yazarı olan Susumu Okada’ya göre yeni alotroplar aramak, “LEGO bloklarıyla oynayarak, büyüleyici şekil ve yapılara sahip malzemeler oluşturmak gibi”.

Okada ve meslektaşları son teknoloji bilgisayar modellemesi kullanarak, faydalı olabilecek malzeler oluşturup oluşturamayacaklarını görmek için her biri beşgen şeklinde karbon atomu halkası içeren iki molekülü (spiro[4.4]nona-2,7-diyen ve [5.5.5.5]fenestratetrayen moleküllerini) bir araya getirmiş. Bu kuramsal malzemenin yakında oluşturulabileceği düşünülüyor. Fakat maddeler gerçek şartlar altında aynı davranmayabiliyor.

Adam Mann/Live Science. Ç: O.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz