Uygun Tansiyon, Beynimizin Daha Yavaş Yaşlanmasına Yardımcı Oluyor

0
6
Fotoğarf: stockvisual/iStock

Ulusal Avustralya Üniversitesinde yürütülen yeni bir çalışmaya göre yüksek tansiyonlu kişilerin beyinleri, bu kişiler önerilen normal tansiyon aralığında bulunsa bile hızlı yaşlanma tehlikesi taşıyor.

Araştırmada ayrıca uygun kan basıncının, beyinlerimizin gerçek yaşımızdan en az altı ay daha genç kalmasına yardımcı olduğu da bulunmuş. Araştırmacılar şimdi, ulusal sağlık rehberlerinin bu önemli bulguları yansıtacak şekilde güncellenmesini istiyor.

Geçtiğimiz hafta Frontiers in Aging Neuroscience bülteninde yayımlanan çalışmada, yüksek tansiyonlu kişilerin beyinlerinin daha yaşlı ve dolayısıyla daha sağlıksız olduğu; bu durumun ise kalp hastalığı, inme ve demans tehlikesini artırdığı bulunmuş.

Tansiyonu yüksek olan katılımcıların beyinleri, tansiyon normal aralıkta bulunsa bile daha yaşlı görünüyor. Bu kişiler sağlık sorunu tehlikesi de taşıyor.

Yaşlanma, Sağlık ve Refah Araştırmaları Merkezi başkanı Profesör Nicolas Cherbuin, “Birinin beyninin, hayatın sonraki dönemlerinde yüksek tansiyon sebebiyle sağlıksız hale geldiği görüşü tamamen doğru değil” diyor.

“Bu süreç daha erken bir dönemde ve normal tansiyonu olan kişilerde başlıyor.”

Normal tansiyon 120/80 altındaki basınçla belirlenirken, uygun ve daha sağlıklı tansiyon ise 110/70’e yakın.

Yeni araştırmanın yayımlanmasından önce uluslararası çapta yürütülen büyük bir araştırmada, yüksek tansiyonlu 30 yaş üstü kişi sayısının dünya genelinde iki katına çıktığı bulunmuş.

 

 

 

 

Kaynak: Ulusal Avustralya Üniversitesi. Çeviren: Ozan Zaloğlu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here