Uzay Yürüyüşü: Peggy Whitson’ın Yeni Görevi

0
NASA

Uluslararası Uzay İstasyonu’nun ilk kadın kumandanı Peggy Whitson, yakında ikinci bir görevi devralacak.

Şu anda, Uluslararası Uzay İstasyonu (UUİ) inşaat halinde. 6 adet yepyeni lityum-iyon bataryası (bir düzine eski nikel-hidrojen bataryasının yerine) istasyona aralık ayında ulaştı. Onları yerlerine yerleştirmek için, Expedition 50’nin astronotları adaptör plakalar kurmak ve UUİ’nin dışında elektrik bağlantılarını sağlamak zorunda. Bu da demek oluyor ki bir uzay yürüyüşü için uzay boşluğuna adım atacaklar.

NASA’nın sefer komutanı Shane Kimbrough’un ve uçuş mühendisi Peggy Whitson’ın batarya değiştirme anı 6 Ocak’ta, USTREAM’de canlı olarak yayınlandı. Kimbrough, uzay kıyafetinin üzerinde kırmızı çizgiler bulunan kişi. Ayrıca 13 Ocak’taki Kimbrough ve Avrupa Uzay Ajansı uçuş mühendisi Thomas Pesquet’nin bakımı tamamladığı görüntüleri de internette bulabilirsiniz.

Kimbrough üçüncü kez ve Whitson da yedinci kez uzay yürüyüşü yapmaya cesaret edecek. Bununla birlikte Whitson, Sunita Williams’ın en fazla uzay yürüyüşü yapan kadın astronot unvanına da ortak olacak. Ayrıca bu, UUİ’deki mevcut görevinde kırdığı tek rekor değil. 56 yaşında olan Whitson, uzaya çıkan en yaşlı kadın oldu. Whitson zaten UUİ’nin ilk kadın kumandanı olma unvanını elinde tutuyor ve mart ayında Expedition 51‘in kumandanlığını aldığı zaman, ikinci uzay seferini kumanda etmiş olan tek kadın olacak. Sonunda, mayıs ayında tekrar Dünya’ya döndüğü zaman, Whitson NASA’nın uzayda en çok zaman geçirmiş astronotu olarak karşılanacak.

Video NASA’nın Youtube kanalından alıntılanmıştır.

Öne Çıkarılan Görsel, NASA’dan alınmıştır.


Çeviren: Diclehan Karakaya

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz