Yaygın Şekilde Kullanılan Bu Kimyasal, Her Yıl 100.000 Amerikalının Ölümüyle Bağlantılı

0
Fotoğraf: pasja1000/Pixabay

Plastik kaplardan makyaj malzemelerine kadar her şeyde kullanılan bir kimyasal grubu olan ftalatlara gündelik şekilde maruz kalmak, her yıl yaklaşık 100.000 yaşlı Amerikalının ölmesine yol açıyor olabilir.

Oyuncaklar, giysiler ve şampuanlar gibi yüzlerce üründe bulunan bu kimyasalların “hormon bozucu” olduğu; yani bir insanın endokrin sistemini etkilediği onlarca yıldır biliniyor.

New York Üniversitesince yürütülen ve dün Environmental Pollution bülteninde yayımlanan çalışmada, söz konusu zehirli maddelerin bu gibi maddeler yoluyla vücuda girebildiği ve obezite, diyabet ile kalp hastalığıyla bağlantılı olduğu aktarılıyor.

New York Üniversitesi Grossman Tıp Fakültesinde yürütülen ve yaşları 55 ila 64 arasında değişen yaklaşık 5.000 kişinin yer aldığı çalışmada, idrarındaki ftalat yoğunluğu daha yüksek olan kişilerde kalp hastalığından ölme ihtimalinin daha yüksek olduğu gösterilmiş.

Fakat daha yüksek yoğunlukların, kanser sebebiyle ölüm tehlikesini artırmadığı görülüyor.

Baş yazar Leonardo Trasande, “Bulgularımız, ftalatlara artan şekilde maruz kalmanın erken ölümle bağlantılı olduğunu ortaya çıkarıyor; özellikle de kalp hastalığı kaynaklı ölümlerle” diyor.

“Şimdiye kadar, kimyasalların kalp hastalığıyla bağlantılı olduğunu ve kalp hastalığının da önde gelen bir ölüm sebebi olduğunu biliyorduk. Fakat söz konusu kimyasalları ölümle ilişkilendirmemiştik.”

Trasande, çalışmada ftalata maruz kalma ile ölüm arasında doğrudan bir sebep sonuç ilişkisi kurulmadığını belirterek uyarıda bulunuyor. Bunun bir sebebi de, söz konusu ilişkiye yönelik biyolojik mekanizmaların belirsiz olması.

 

 

 

 

Kaynak: Fransa Haber Ajansı. Çeviren: Ozan Zaloğlu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz