Yeni Akıllı Sensör Sizin Yerinize Çürümüş Etleri Tespit Edecek

0

Besinden gelen iğrenç kokular genel de besinin kötüye gittiğinin habercisi oluyor. Fakat artık bu işi siz yapmayacaksnız, MIT’den bir grup kimyacının geliştirdiği sensör bu işlemi sizin yerinize yapacak. Ucuz ve taşınabilir olan sensö, etten çıkan kötü kokuları anlamlandıracak ve etin çürüyüp çürümediğni size söyleyecek.

Araştırmacılar bu sensötrü paketlemede kullanmayı düşünüyorlar çünü son kullanma tarihi etiketlerinden çok daha güvenilir bir sistem. Araştırmanın başındaki isimlerden birisi olan Timothy Swager, bu sensörün sadece insanları uyarmakla kalmayacağını ayrıca besinlerin boş yere çöpe gitmesine de engel olacağını  söylüyor ve ekliyor “muhtemelen çoğumuz aslında kötü olmayan etleri çöpe atıyoruz.”

Peki bu sensörü oluşutran şey ne? Karbon nanotüpler iletkenlik açısıdan çok kullanışlı. Swager ve takımının kullandığı karbon tüplere ise aminlerin bağlı olduğu bir bileşik eklenmiş. Bağalanabilen aminler ise, yani putressin ve kadaverin, etin bozulmasına sebep olan aminler. Eğer siz eti uzun süre dolapta tutarsanız bu aminler etten ayrılarak akıllı sensörümüze bağlanacak. Bu da karbon tüplerimizin elektrik direncine daha dayanıklı olmasını sağlayacak. Siz ise etinizi bozulup bozulmadığını öğrenmek için sadece akılı telefonunza bu sensörü okutacaksınız.

Diğer bozulma tespit edici sensörlerden farklı olarak bu sensör daha küçük ve çok daha ucuz. “Avantajımız, ürettiğimiz sensörün ucuz, küçük olması” diyor Swager. Çok geç olamdan siz de bunu deneyebilirsiniz. Sensör büyük miktarlarda enerjiye ihtiyaç duymuyor, ayrıca Swager ve ekibi çoktan sensörü okuyabilecek akıllı telefon uygulaması yazdı ve satmaya başladı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz