Yeni Belirlenen Sosyal Özellik, Bazı İnsanların Neden Özellikle Kabile Zihniyetli Olduğunu Açıklayabilir

0
Mason Kimbarovsky/Unsplash

Dün PNAS bülteninde yayımlanan bir araştırmanın öne sürdüğüne göre kuvvetli ve taraflı inançlara sahip olmak, grup koşullarındaki bireysel davranış biçiminiz hakkında çok şey söyleyebilir; hatta, herhangi bir grubun değerleri veya idealleriyle kendinizi özdeşleştirme seviyenizden bile daha fazla şey…

Araştırmacıların ‘gruplaşma’ adını verdiği bu davranış özelliği, bireylerin farklı tip sosyal durumlarda sürekli ‘grupçu’ davranışlar sergileyeceği anlamına geliyor. Sadece bir grup ortamında bulunmak bile bu kişilerin düşünce ve davranışlarını etkiliyor. ‘Grupçu olmayan’ insanlar ise aynı şekilde etkilenmiyor.

Baş araştırmacı ve Duke Üniversitesi’nde iktisatçı olan Rachel Kranton, “Önemli olan politik grup değil, bireyin genelde bir grubun içerisinde olmayı sevip sevmediği” diyor.

“Bazı insanlar ‘grupçudur’; örneğin politik bir partiye katılırlar. Eğer bu insanları gelişigüzel bir ortama koyarsanız, aynı politik görüşlere sahip olan fakat politik bir partiye katılmayan başka birine göre daha peşin hükümlü biçimde hareket edeceklerdir.”

Peter Dockrill/ScienceAlert. Ç: O.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz