Yeni dövmenizi ölümcül etçil bakterilerden nasıl korursunuz

0
1077

yeni yapılan incelemeler korkutucu ancak dövmelerin pek de bir suçu yok

Dövme yaptırmak her geçen gün daha da popüler olmaya başladı, Amerika’da 18-40 yaş arası nüfusun üçte birinin en az bir dövmesi var. Eski kafalı patronunuzun bakışları dışında yeni dövmenizin size başka zararları da olabilir. Vücudunuza yaptırdığınız sanat eserleri iyileşene kadar birer açık yara olma özelliği taşıyor. Bu nedenle iyileşme sürecinde birçok rahatsızlık ve enfeksiyon riskine maruz kalabilirsiniz.

Geçtiğimiz ay BMJ Case Reports’ta paylaşılan bir inceleme bu negatif yan etkilerin bir hatırlatıcısı niteliğinde. Texas’lı doktorlar 31 yaşındaki bir adamın yeni dövmesini yaptırdıktan birkaç gün sonra Meksika Körfezinde denize girmesi sonucunda Vibrio vulnificus bakterisi sebebiyle enfeksiyon kapıp hasteneye kaldırıldığını ve 2 aylık cilt nekrozu ve septik şok sonrasında hayatını kaybettiğini bildirdiler.

Peki ya suçlu gerçekten de manşetlerde anlatıldığı gibi dövmesi miydi? Pek sayılmaz. Yine de bu talihsiz hikaye aynı olayları yaşamak istemeyenler için ders olabilir. İşte yeni dövmenizi ölümcül etçil bakterilerden koruma yöntemleri:

Karaciğer hastası olmayın

Bu olayın arkasında hayatını kaybeden kişinin yeni dövmesi değil zayıflamış karaciğeri var. Doktorlar ölen kişinin siroz geçmişi bulunduğunu ve karaciğerinde yaralar olduğunu tespit etti. Var olan hastalığının yeni dövmesiyle bir ilgisi yoktu, ancak sağlık koşulları Vibrio vulnificus bakterisine karşı daha korunmasız hale gelmesine sebep oldu.

Çoğumuz için Vibrio vulnificus bakterisine maruz kalmak besin zehirlenmesi ile aynı etkiyi gösterir. Hastalık Kontrol ve Korunma Merkezlerine göre her sene vibriosis’e yakalanan 80,000 kişi arasından 100 kişi hayatını kaybediyor. Henüz kesin olmayan sebeplerden dolayı karaciğer fonksiyonları zayıf olan kişilerin bu bakteriden daha çok etkilendiği düşünülüyor. Kandaki demir seviyesinde yaşanan değişimlerin bağışıklık sistemindeki tepkileri zayıflattığı ve vücudun kanı etkili bir biçimde filtreleyememesi bu sebepler arasında olabilir. Aralarında nasıl bir ilişki olursa olsun, vibriosis ciddi bir hastalık.

Ayrıca ailenizin geçmişinde karaciğer hastalıklarının olmaması da yeterli değil. Aşırı alkol tüketimi her insanın karaciğerini yaralayabilir. Karaciğerimiz alkol gibi zararlı maddelerin filtrelenmesini sağlar. Verilen her zarar kalıcıdır ve karaciğerin kendisini onarmasına sebep olur. Organın fonksiyonlarında azalma görülür.

 

Çiğ istiridye yemeyin

Bunun dövme yaptırmak ile bir alakası yok! Birazdan o konuya döneceğiz. Unutmayın enfeksiyondan korkmanıza sebep olacak şey karaciğer hastalıkları, dövmeler değil.

Vibrio bakterileri vücudunuzda değilken genellikle sıcak aylarda sahil sularında bulunurlar. Özellikle de lezzetli filtre besleyicileri olan kabuklu balıkların içinde. Yaz aylarında istiridyelerin neredeyse tamamının vulnificus içerdiği rapor edilmiş. Bu bakteri tarafından getirilen Septisemi, Amerika’da deniz ürünlerinin tüketimi kaynaklı hastalıkların en başında geliyor.

Bu demek oluyor ki, karaciğer rahatsızlığı olanlar için çiğ istiridye yemek hiç iyi bir fikir değil. Doktorlar bakterileri öldürmenin popüler yollarından bazıları olarak bilinen alkol kullanımı ve sosların işe yaramadığını belirtiyorlar. Ancak istiridyeleri düzgün bir şekilde pişirmek hasarlı karaciğerleri bile korumaya yeterli.

En son incelenen vakada enfeksiyonun hastanın dövmesinden kaynaklandığı doğru. Ancak bakteriye bu şekilde maruz kalmak çok ender rastlanan bir olay. Yapılan çalışmalara göre enfeksiyonların açık yaraların tuzlu su ile temasından da kaynaklanabileceği belirtilmiş fakat bu sıra dışı bir enfeksiyon mekanizması olarak görülüyor.

 

Dövmenin gerçek anlamda bir açık yara olduğunu hatırlayın

Çoğu insan dövme yapılan bölgenin defalarca delinmesine rağmen sağlıklı kaldığını düşünüyor. Aslında cildin o bölgesi dövme yapıldıktan sonra iyileşmeye çalışıyor.

Steril olmayan araçlarla ve kirlenmiş mürekkep ile yapılan dövmelerde enfeksiyon riski olduğu doğru. Ancak dövmenizi yaptırdıktan sonraki günler ve haftalar içinde dövmenizin bakımını düzgün yapmazsanız enfeksiyon riskinin daha yüksek olduğu biliniyor.

 

Dövmemin etçil bakteriler ile kaplı olup olmadığını nasıl anlarım?

Enfekte olmuş bir dövmenin belirtileri normal bir cilt enfeksiyonu ile aynıdır. Eğer ateşiniz, vücut ağrılarınız, şişlik ve cildinizde kızarmalar varsa bir doktora görünmenizde fayda var. Karaciğer rahatsızlığınız yok ise ve yepyeni dövmeniz ile denize atlamıyorsanız bahsi geçen kişi ile aynı olayı yaşama olasılığınız çok düşük. Ancak unutmayın, herkesin enfeksiyon kapma riski vardır. Bu yüzden yeni dövmenizde bir gariplik olduğunu düşünüyorsanız, doktora gitmekten çekinmeyin.

 

Rachel Feltman

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here