Yeni Tip Kök Hücreler Keşfedildi!

0

Bilim insanları yıllardır gelişme esnasındaki kök hücrelerin farklı tiplerine ulaşmayı deniyordu. Stem Cell Reports dergisinde yayımlanan bir araştırmaya göre ise bilim insanları artık bunu başarmaya daha da yakın.

Pluripotent kök hücreleri her türlü hücre tipine dönebilme özelliği ile bilim insanlarını kendisine hayran bırakıyor. Hayranlığın en önemli nedeni ise bu kök hücrelerin her türlü hastalık için kullanılabilme potansiyelinin olması. Ancak şimdiye kadar bilim insanları sadece iki tip üzerinde deneylerde bulunabiliyordu: Embriyonik ve somatik kök hücreler.

2007 yılından beri ise bu iki tip kök hücreyi pluripotent kök hücrelerine çevirebiliyoruz. Bahsi geçen araştırma ise birçok yeni kök hücre tipini bizimle tanıştırdı. Bunlardan birisi de XEN hücreleri. Bilim insanları uzun süredir embriyonik kök hücreleri inceliyordu ve pluripotent kök hücrelerinin bazı gen ifadelerinin XEN hücrelerinin oluşumunu tetiklediğini düşünüyordu. Ancak bir diğer fikir ise bu hücrelerin kanser hücresi olduğuydu.

Michigan State Üniversitesi’nden bir grup araştırmacı ise bu hücreler üzerinde çalışmaya koyuldu. Fareler üzerinde yapılan deneylerde XEN hücrelerinin gerçek yüzünü anlamış olduk. Bulgulardan en etkileyici olanı ise XEN hücrelerinin baskılanması pluripotent kök hücre oluşumunu hızlandırıyor olmasıydı.

Ekibin sonraki hedefi XEN hücrelerinin insan üzerindeki asıl görevinin ne olduğunu bulmak. Eğer amaca ulaşılırsa yeni tedavi yöntemleri bizleri bekliyor olacak.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz