Ana Sayfa KONULAR BİLİM Yıldızları Çeken Kamera

Yıldızları Çeken Kamera

0
32

James Cameron gibi bir Hollywood efsanesinin Uluslararası Uzay İstasyonu’ndaki bilim insanlarıyla ne gibi bir ortak yanı var dersiniz? Hepsi de dünya dışı manzaraları yakalamak için Red kameraları kullanıyor.

Jim Jannard’ın, şirketin ilk 4K sinema kamerası olan Red One’ı 2007’de yaratmasından bu yana, aygıt ciddi film yapımcılarının elinden düşmez oldu. O güne kadar HD kameralar filmin çözünürlüğüyle, dinamik aralığıyla ve rengiyle yarışamıyordu. Fakat Red One bunu yapabiliyor ve 17.500 dolarlık etiket fiyatıyla aynı işi Sony’nin, Arri’nin ve Panavision’un 200.000 dolarlık HD kameralarından daha ucuza yapıyor.

Kamera, piyasaya sürülmesinin hemen ardından bir dizi gişe rekortmeni filmin yapımında kullanıldı. Örümcek Adam ve Yüzüklerin Efendisi bunlardan sadece birkaçı. 2010’da kamera ek olarak satılan bir 5K algılayıcıyla (Mysterium-X) güncellendi. Satışı artıran bir diğer etmen de modülerlik. Şirket kameraya ek lensler, mikrofonlar ve tutacak yerler ekledi. Sonra da standart HD’den dokuz kat fazla piksel içeren ve NASA’nın uzay istasyonunda kullanmakta olduğu Weapon Dragon 6K kamerayı satışa sundu. Yüksek çözünürlüğü ve yüksek hızıyla uzay istasyonundaki deneylerin kaydı sırasında daha fazla detay yakalayabiliyor.

Günümüzde Jannard, Red’in tekrar kendini aşabileceği görüşünde. Şirket kısa süre önce Weapon Dragon’un daha geniş açıyla, daha gerçekçi renklerle kayıt ve daha kolay düzenleme yapmasını sağlayacak olan 8K’lık algılayıcı güncellemesini duyurdu. “Aşağı ölçekleme” denen bir süreç sayesinde film yapımcıları monitörlerin görüntüleyebildiğinden daha yüksek çözünürlüklü görüntüleri alıp daha düşük çözünürlüklü ekranlarda gösterilecek biçimde ölçekleyecek. Böylece daha net, daha az bozulmuş videolar görebileceğiz. Gelecek sene, favori bilimkurgu filminiz Red’le seçilirse hiç şaşırmayın.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here