5 Kişiden 1’i, Ağır COVID-19 Geçirme Tehlikesiyle Karşı Karşıya

1
iStock

Yeni bir çalışmaya göre, dünya çapında 5 kişiden birinin altta yatan sağlık sorunları var ve bu kişiler, virüs kaptıkları zaman ağır COVID-19 geçirme tehlikesiyle karşı karşıya. Bu rakam, dünya genelinde yaklaşık 1.7 milyar insan ediyor.

Yeni koronavirüs, Johns Hopkins Üniversitesi’nden gelen son rakamlara göre dünya çapında 8 milyondan fazla insana bulaştı ve 437.900’den fazla insanın ölümüne yol açtı. Virüs bazı kişileri ciddi şekilde etkilerken, diğerlerinde ise hafif belirtilere sebep oluyor ya da hiç belirti oluşturmuyor.

Yapılan çalışmalar; altta yatan sağlık durumları, yaş ve yoksulluk gibi etmenlerin daha ağır hastalığa sebep olabileceğini belirtiyor. Örneğin araştırmacıların Pazartesi günü sundukları bir makalede, ABD’de altta yatan sağlık durumları bulunan COVID-19 hastalarının hastaneye kaldırılma oranlarının altı kat ve ölüm oranlarının da 12 kat daha yüksek olduğu belirtilmiş. Söz konusu sağlık durumlarının en yaygın olanları ise kalp hastalığı, diyabet ve kronik akciğer hastalığı.

Ağır COVID-19 geçirme tehlikesini en çok etkileyen sorunlar 11 sınıfa ayrılmış: Bunlar ise kalp damar hastalıkları, kronik böbrek hastalığı, kronik solunum hastalığı, kronik karaciğer hastalığı, diyabet, doğrudan bağışıklık baskılayan kanserler (kanser sebebiyle vücudun bağışıklık tepkisinin baskılanması), doğrudan bağışıklık baskılaması olmayan fakat bağışıklığın tedaviden kaynaklı baskılanma ihtimalinin olduğu kanserler, HIV/AIDS, verem, kronik nörolojik bozukluklar ve orak hücre bozuklukları olarak belirtilmiş. Ayrıca, yaşlı nüfusu daha fazla olan ülkeler en büyük tehlike altında.

Yasemin Şaplakoğlu/Live Science. Ç: O.

1 Yorum

  1. Sadece korona kaynaklı ölüm çok az. Farklı hastalıklara sahip olan insanlarda çoğunlukla etkili oluyor, bu durumda ölenlere, koronadan öldü denilemez. Zaten korona da bir tiyatro. Uydurulmuş bir hastalık. Sıradan bir grip virüsü gibi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz