Kayıtsızlık, Demansın Başlangıcını Diğer Belirtilerden Yıllar Önce Haber Verebilir

0
1666
Zohre Nemati/Unsplash

Kayıtsızlık (ilgi ve motivasyon eksikliği), bazı demans biçimlerinin başlangıcını diğer belirtiler başlamadan pek çok yıl önce haber verebilir. Cambridge Üniversitesi’nde çalışan Profesör James Rowe’un önderliğindeki bir araştırma takımı tarafından yürütülen yeni çalışmaya göre bulgular, hastalığın erken bir aşamada tedavi edilmesi için fırsat sunuyor.

Frontotemporal demans, genç insanlardaki demansın (halk dilinde bunama) önemli bir sebebi. Sıklıkla 45 ile 65 yaşları arasında teşhis ediliyor. Davranışı, dili ve kişiliği değiştirerek; düşünmeden hareket etmeye, sosyal yönden uygunsuz davranışlara ve tekrarlı ya da dürtüsel davranışlara yol açıyor.

Frontotemporal demansın yaygın bir özelliği de kayıtsızlık; yani motivasyon, girişim ve ilgi kaybı. Depresyon veya tembellik değil fakat bunlar olduğu zannedilebiliyor. Frontotemporal demansı bulunan insanlarda yapılan beyin taraması çalışmaları, hastalığın beynin ön kısmındaki özel kısımların küçülmesinden kaynaklandığını; küçülme ne kadar şiddetli olursa, kayıtsızlığın da o kadar kötüleştiğini göstermiş. Fakat kayıtsızlık, diğer belirtilerden onlarca yıl önce başlayabilir ve gelecekteki sorunların bir işareti olabilir.

Cambridge Üniversitesi Klinik Sinirbilim Bölümü’nde bir algıbilimci olan Maura Malpetti, şöyle söylüyor: “Kayıtsızlık, frontotemporal demansı olan hastalarda en yaygın belirtilerden birisi. İşlevsel düşüş, hayat kalitesinin azalması, bağımsızlığın kaybolması ve hayatta kalma olasılığının düşmesiyle bağlantılı”

“Frontotemporal demansın, insanların kendilerini halen iyi hissettiği zamanlarda gösterdiği ilk etkiler hakkında ne kadar fazla şey keşfedersek, belirtilere o kadar iyi müdahale edebilir ve hatta demansı önleyebiliriz.”

Cambridge Üniversitesi. Ç: O.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here