Sürdürülebilirlik İçin Et Tüketiminin En Az %75 Azalması Gerekiyor

0
239
Fotoğraf: Michael Held/Unsplash

Gezegenimiz Dünya bizi gelecekte de beslemeye devam edecekse, zengin ülkelerin et tüketimlerini önemli ölçüde azaltması gerekiyor; ideal oran ise en az yüzde 75. Bonn Üniversitesinde yürütülen yeni çalışmada varılan sonuç bu şekilde. Çalışma, et tüketiminin çeşitli yönlerini ele alan mevcut araştırmaların incelenmesinden oluşuyor. Çevre ve iklime dönük etkilerin yanısıra, sağlık ve ekonomiyle ilgili etkilerin de bulunduğu belirtiliyor. Araştırmacıların vardığı sonuç ise ufak miktarlarda et yemenin gayet sürdürülebilir olabileceği yönünde. Bulgular iki gün önce Annual Review of Resource Economics bülteninde yayımlandı.

Yeni Çalışma, Kırmızı Et ile Kalp Hastalığı Arasındaki Bağlantıları Güçlendiriyor

Her AB vatandaşı, yılda yaklaşık 80 kilogram et tüketiyor. Fakat her bir pirzola, her bir sosis, tezgahta ödemediğimiz bedeller getiriyor çünkü çiftlik hayvancılığı iklime ve çevreye zarar veriyor. Örneğin geviş getiren hayvanların çıkardığı metan gazı, küresel ısınmayı hızlandırıyor. Hayvanlar ayrıca yediklerinin sadece bir kısmını ete dönüştürüyor. Bu yüzden aynı miktarda insanı etle beslemek için çok daha büyük bir arazi alanı gerekiyor. Bu durum, ekosistemlere zarar veriyor çünkü doğal türlerin korunması için kalan alanlar azalıyor. Dahası; bu kadar fazla et yemek faydalı değil; aşırı et sağlıklı olmadığı gibi, kronik hastalıkları da destekliyor.

Bitkisel Protein, Sizin İçin Hayvansal Proteinden Daha İyi. İşte Kanıtları

Dolayısıyla hayvan temelli yiyeceklerin tüketimini önemli ölçüde azaltmak için sebepler mevcut. Bonn Üniversitesi Gelişim Araştırmaları Merkezinde çalışan eş yazar Prof. Dr. Matin Qaim, “Eğer bütün insanlar Avrupalılar veya Kuzey Amerikalılar kadar et tüketseydi, uluslararası iklim hedeflerini kesinlikle ıskalardık ve pek çok ekosistem çökerdi” diye açıklıyor. “Bu yüzden et tüketimimizi önemli derecede azaltmamız gerekiyor; ideal olarak, yıllık 20 kilogram veya altına indirmemiz gerekiyor. Ukrayna’daki savaş ve bunun sonucunda uluslararası pazarlarda ortaya çıkan tahıl kıtlıkları, küresel gıda güvenliğinin desteklenmesi için hayvanlara daha düşük miktarda tahıl verilmesi gerektiğini de vurguluyor.” Qaim, günümüzde dünya çapında üretilen tüm tahılların yaklaşık yarısının hayvan besini olarak kullanıldığını söylüyor.

 

 

 

 

Kaynak: Bonn Üniversitesi. Çeviren: Ozan Zaloğlu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here