Leonard Euler ve Euler Formülü

0
3320

Bu makalede Leonard Euler kimdir? Neleri buldu? sorusuna yanıt veriyoruz. Günümüz matematikçilerinin kullandığı sayı ve işaret sistemlerinin çoğu Leonard Euler (1707-1783) tarafından geliştirildi.

Örneğin; e ve i gibi sayılar ve Pi’nin kullanımını yaygınlaştıran oydu. Hatta matematiksel güzelliğin doruk noktası olarak görülen ünlü Euler formülü tüm bunları bir araya getirir:

e^{i\pi }+1=0

Euler, asal sayılardan optiğe ve astronomiye birçok alanda çalışan üretken bir matematik dehasıydı. Becerilerini çeşitli alanlarda kullanarak geliştirdiği ölçü ve ağırlık sisteminin yanı sıra mekanik üzerine ders kitabı yazdı ve yepyeni bir müzik teorisi sundu.

GÖRME YETİSİNİ KAYBETSE DE ÇALIŞMAYA ARA VERMEDİ

Görme duyusu zamanla azalan büyük dahi, buna rağmen çalışmaya hiç ara vermedi. Hatta görme yetisini kaybettiğinde, artık dikkatini dağıtacak başka bir şey kalmadığını, tamamen matematik çalışmalarına yönelebileceğini dile getirdiği söylenir. Her zaman bardağın dolu kısmına odaklanan Euler’in en büyük buluşuysa sonsuz toplamların hesaplanmasıyla ilgili. 1735’de açıkladığı bu yöntem, onu matematiğin doruk noktasına taşıdı. Bir çay bardağı suyu alıp uzun bir bardağa dolduruyorsunuz. Sonra dörtte biri ya da 1/2’sinin karesi kadar dolu olan başka bir bardağı da ona ekliyorsunuz. Ardından dokuzda biri ya da 1/3’ünün karesi kadar dolu olan bir bardağı da ekleyin. Buna sürekli bir kesirin karesi kadar dolu olan suyu eklemeye devam edersek, yani sonsuz sayıda ekleme yaparsanız uzun bardakta ne kadar su olur?

Basel Problemi olarak bilinen bu problem Euler tarafından cevaplanabildi. Suyun toplam yüksekliğini, “pi kare bölü 6” olarak hesapladı ve kesirlerin karesinin toplamıyla pi sayısının
aslında aynı eşitliğin iki farklı tarafı olduğunu gösterdi.

Trigonometrik fonksiyonlardaki sin, cos, tan tanımlarını da ona borçluyuz.

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here