Yapay Tatlandırıcıların Size Neden Kilo Aldırabildiğini Nihayet Biliyoruz

0

Şeker ile ilgisi yok.

Eğer yapay tatlandırıcı kullanmanın kilonuzu düşük tutmanıza yardımcı olduğunu düşünüyorsanız, bir daha düşünün.

Cell Metabolism bülteninde yayınlanan bir çalışmaya göre, düşük karbonhidratlı bir beslenme düzeniyle birleştirilen yapay tatlandırıcılar, genel olarak tüketilen besin miktarını artırabilir.

Bulgu, yapay tatlandırıcıların uzun süre tüketildiği zaman neden açlık hissini artırdığını açıklayan önceki araştırmanın derinine iniyor.

Sidney Üniversitesi Charles Perkins Merkezi ve Yaşam ile Çevre Bilimleri Okulu’nun önderlik ettiği çalışmada, meyve sineklerine değişen miktarlarda karbonhidrat ve tatlandırıcı içeren beslenme düzenleri sunuldu.

Düşük karbonhidrat içeren bir beslenme düzeninin yanısıra yapay tatlandırıcı tüketen sinekler, besin alımlarında doğrudan bir artış gösterdi. Bu artış, tatlandırıcıların dozuna göre değişti.

Önceki bir çalışmada, yapay tatlandırıcıların daha yüksek karbonhidrat içeren bir beslenme düzeniyle tüketilmesinin aslında besin alımını baskıladığı ve bu sebeple tüketilen kalorileri azaltmaya yardımcı olabileceği bildirilmişti.

Fakat bu sonuçlar tekrarlanmadı. Daha yüksek karbonhidratlı bir beslenme düzeni sunulan sinekler ve daha yüksek tatlandırıcı dozları tüketen sineklerde, besin alımı azalmadı.

Sidney Üniversitesi Fen Fakültesi’nde bir doçent olan son çalışmanın baş araştırmacısı Greg Neely, “bu hayvan deneylerinde yapay araçlar yoluyla tatlılık miktarını değiştirerek besinin algılanan enerji değerini bozmanın beklenmeyen sonuçları var” diyor.

“Aslında yararlı olarak düşünülmesine rağmen, bizimkinin de içinde bulunduğu giderek artan miktardaki araştırmalar, yapay tatlandırıcılar, açlık ve gıda alımı arasında açık bir bağlantı gösteriyor.”

“Yapay tatlandırıcıların genel sağlık üzerindeki etkisini bütünüyle anlamak için, metabolizma üzerindeki bu etkilerin ilave şekilde sistematik olarak araştırılmasına ihtiyacımız var.”

Sidney Üniversitesi takımının sinekler ve fareler üzerinde yaptığı önceki araştırma, yapay tatlandırıcıların devamlı tüketilmesinin, hayvana yeterli miktarda enerji almadığını söyleyen karmaşık bir sinirsel ağ sebebiyle açlık hislerini artırdığını ortaya çıkarmıştı.

 

 

 

 

Business Insider

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz